- Ostopovice
Kopec vypínající se nad touto obcí je z velké části zabrán chatařskou výstavbou, místními je nazýván Podskalský kopec, nebo jen Podskala. Já pro určitá místa používám, buď místní název (Urbanův kopec), nebo své pojmenování (terasy, panelka). Stále se tu nachází pár pěkných míst stepního charakteru, i když více či méně zarůstajících. Místa jsou od sebe vzdálena vždy tak do cca. 500m, ale většinou propojena buď cestou nebo mezí. Jak název Podskala napovídá, že na mnohých místech je povrch písčitý, až kamenitý (droliny). Co se druhů denních motýlů týče, dá se zde zastihnout 7 druhů ostruháčků, 8druhů modrásků, dále 7 druhů vřetenušek a také zelenáček trnkový – Rhagades pruni. A samozřejmě další běžnější druhy denních motýlů. Také zde monitoruji malou populaci hnědáska černýšového – Melitaea aurelia, bohužel v letošním roce nepozorován v žádném stádiu, tak ho snad potvrdím příští rok. A ještě zaznamenán v roce 2019 až 2021 výskyt pestrokřídlece podražcového – Zerynthia polyxena, dále též nepozorován. Ještě bych se rád zmínil o jedné věci a to zadávání nálezových dat do databáze, u mě konkrétně Biolog. Díky zadaným datům je projeven zájem o lokalitu Ostopovice (Urbanův kopec), která by tím dostala dost možná trvalou péči. Jsem rád, že o nálezová data je projeven zájem a že tím mohou lokality získat péči a stát se pro hmyz ještě zajímavějšími a pro lidi třeba pěkným vycházkovým místem.
22.12.2023
- PP Bezourek
Samotná PP Bezourek je plošně malé území uprostřed intenzivně obdělávané zemědělské krajiny, jihozápadní až západní orientací. Je dobré, že tato plocha sousedí s povětšinou soukromími pozemky, ať již obdělávanými nebo ne. I ty ovšem přispívají k zajímavé mozaice různě narušených a zarůstajících plošek, což prozatím svědčí celé lokalitě. Území je zajímavé jak z botanického, tak i ornitologického hlediska, bylo zde jedno z prvních hnízdišť vlhy pestré v Jihomoravském kraji a stále se tu, s přestávkami, malá populace ukazuje. Co se týká denních motýlů, ač bych řekl, že to není tak druhově bohaté, některé druhy tam zastoupené jsou v celkem vysokých počtech a to modrásek tmavohnědý – Aricia agestis, modrásek vikvicový – Polyommatus coridon, modrásek jetelový – Polyommatus bellargus, modrásek jehlicový – Polyommatus icarus. Ze zajímavějších druhů je to vřetenuška čtverotečná – Zygaena punctum, ostruháček trnkový – Satyrium spini, ostruháček kapinicový – Satyrium acaciae. Pro zajímavost ještě uvedu nálezy pestrokřídlece podražcového – Zerynthia polyxena z této lokality z let 1994 a 1995. Obě z konce května a poprvé počítáno 70ks housenek v mladších ins., ale odhad byl ke 200ks. Podruhé napočítáno 78ks housenek v mladších ins. a dále jsem tam druh už nikdy nezastihl.
21.12.2023
- Údolí bobravy
Území, které chci popsat, a které mám částečně prochozené v délce cca. 18km, začíná v Želešicích u lomu, který je stále v provozu a končí u obce Tetčice. Od Želešic po Radostice je údolí sevřenější s většinou zalesněnými svahy, ale najde se tam i pár otevřených xerotermních (sušších) lokalit lesostepního i stepního charakteru, jak v samém údolí, tak i na svazích a také na hraně údolí. Po celé délce s poměrně zachovalými menšími i většími loukami, zatím z větší části sečenými a také jednou rozsáhlejší mokřinou, která je, bohužel, zatažena rákosem a dalším vysokým a hustým bylinným porostem. Od Radostic po Tetčice se údolí více otevírá a je z větší části zemědělsky obhospodařováno, i většina luk je vyseta produkční travní směsí. Nachází se tu dvě mokřiny PP Střelická bažinka a Omická bažinka. Obě jsou také povětšinou dosti zatažené, ale v letošním roce prodělaly obě zásahy v podobě vyhloubení větších tůní. V tomto úseku se nachází další, zatím funkční, lom pod Omicemi. Ze zajímavějších denních motýlů se zde nachází vřetenuška pozdní – Zygaena laeta (na mikrolokalitě v roce 2019), soumračník černohnědý – Heteropterus morpheus (na dvou lokalitách), pestrokřídlec podražcový – Zerynthia polyxena (na mikrolokalitě v roce 2018 – 2019), pestrobarvec petrklíčový – Hamearis lucina (dvě lokality), ostruháček trnkový – Satyrium spini, ostruháček kapinicový – Satyrium acaciae, modrásek rozchodníkový – Scolitantides orion (dvě mikrolokality), modrásek bahenní – Maculinea nausithous (prozatím v jedné stabilní kolonii), okáč ovsový – Minois dryas (na jedné mikrolokalitě), okáč kostřavový – Arethusana arethusa (na jedné mikrolokalitě), hnědásek květelový – Melitaea didyma (zaznamenán výsadek v roce 2018 – 2019). A jedna stepní lokalita na hraně údolí hostí poměrně silné populace vřetenušky obecné – Zygaena filipendulae, vřetenušky kozincové – Zygaena loti, vřetenušky ligrusové – Zygaena carniolica, modráska černolemého – Plebejus argus a modráska vikvicového – Polyommatus coridon.
19.12.2023
- Na úvod
Rád bych se zmínil o dobré a efektivní práci neziskových organizací, pozemkových spolků i jednotlivců, a to alespoň těch, které jsem měl možnost poznat. Z mého pohledu jsou tyto subjekty jedním z velice dobrých řešení při ochraně přírody a údržbě krajiny, ale také, což je velice důležité, šířením informací, námětů a osvěty ve svém blízkém okolí. Za mě je důležité, že jsou to lidé s opravdovým zájmem o přírodu a krajinu. Dost často i lidé se vztahem k půdě a pozemkům, které vlastnili jejich předci, a kterým není lhostejné, v jaké krajině žijí. Sám se starám o pár pozemků a vím, co úsilí a času tato činnost zabere. Rád bych uvedl pozemkové spolky v mém okolí a to Ps Koniklec https://www.facebook.com/pskoniklec a ZO ČSOP Náměšťské rybníky – Ps Oslava www.facebook.com/csopnamest/
- Pozemky v mé péči
Jedná se o tři pozemky – první je v katastru obce Troubsko, z velké části na propachtované půdě, s výměrou cca. 5ha, mírně svažitý, s orientací sever až severovýchod. Založen cca. před 30.lety na orné půdě mým tátou, jako plantáž vánočních stromků, kterou je i nadále. V roce 2020 jsem se rozhodl na tomto pozemku vyčlenit dvě plochy, každou o výměře cca. 2500m. Začal jsem jim věnovat zvláštní péči oproti zbytku plochy (kosení, vypásání, bránování, výřez keřů, dosev). V roce 2022 jsem poprvé začal počítat druhy denních motýlů a vřetenušek a došel k číslu 43 druhů, v roce 2023 to bylo pouze 33 druhů, ale s dvěma novými druhy. Co se květeny týče, objevuje se v rámci celé plochy pár pěkných druhů ( hořec křížatý, hořeček brvitý, kruštík sp.). Hlavní cíl je vytvoření dvou rozvolněných stepních plošek.
– druhý je v katastru obce Střelice, v soukromém vlastnictví od roku 2020, s výměrou cca. 3ha, svažitý, půlka na sever druhá na jih. Záměrem je plantáž vánočních stromků s ponecháním cca. 2000m se zvláštní péčí. V roce 2021 vyseta jetelotravní směs (kostřava více druhů, tolice dětelová, štírovník růžkatý, úročník bolhoj, inkarnát) a v roce 2023 vysázena řada ovocných stromů (švestky, ryngle, třešně, oskeruše) na severní straně pozemku.
– třetí je také v katastru Střelice (údolí Bobravy), v soukromém vlastnictví od roku 2020, s výměrou cca. 2500m. Záměrem je extenzivní sad starých odrůd jabloní a rynglí vysázený v roce 2021.
15.12.2023